Dodies
Dabā!

Unikāla arhitektūra
Kristietības pirmsākumi

Dodies
Dabā!

Dodies
Pastaigā

Pause

Kāpec Latvijas Centrs?

Kāpēc Latvijas centrs?

www.latvijascentrs.lv ir speciāli izveidota tūrisma mājas lapa Ogres un Ikšķiles novadiem. Bet rodas jautājums – kāpēc Latvijas centrs? Pavisam vienkārši!

Izrādās, ka tieši šie ir tie novadi, kuros ir atrodami dažādi nozīmīgi centri - gan Latvijas smaguma centrs, gan Latvijas siena kaudzes centrs,  gan Latvijas ģeogrāfiskais centrs, gan pat Baltijas ģeogrāfiskais centrs.

 

Kas ir ģeogrāfiskais centrs?

Ģeogrāfiskais centrs jeb ģeogrāfiskais viduspunkts ir aprēķināms dotajai teritorijai, ja ir zināmas tās galējo ziemeļu, dienvidu, rietumu un austrumu punktu koordinātas. Ģeogrāfiskais centrs ir punkts, kuru aprēķina kā viduspunktu starp pretējo debespušu (ziemeļu – dienvidu un austrumu – rietumu) galējiem punktiem. Lai novērstu dažādu koordinātu sistēmu atšķirības un Zemes virsmas liekuma projekcijas kropļojumus plaknē, par koordinātām vislabāk izmantot ģeogrāfiskās koordinātas.

Latvijas ģeogrāfiskā centra koordinātas:

Ģeogrāfiskais platums – 56° 52’ 48,5”
Ģeogrāfiskais garums – 24° 36’ 22,4”

Latvijas ģeogrāfiskais centrs atrodas Ikšķiles novadā ~3,3 km uz ziemeļaustrumiem no Tīnūžu ciemata.
Centrs atrodas pļavā, kas pašreiz tiek apbūvēta ar privātmājām. Tuvākās mājas ir „Auriņi”, kas atrodas ~60 m uz dienvidaustrumiem no Latvijas ģeogrāfiskā centra. Interesanti ir tas, ka Latvijas ģeogrāfiskais centrs atrodas tikai ~ 2, 4 km attālumā uz ziemeļu pusi no Baltijas ģeogrāfiskā centra. Ikšķiles novada Tīnūžus mēs droši varam nosaukt par Latvijas un Baltijas ģeogrāfisko centru galvaspilsētu!

     Latvijas ģeogrāfiskais centrsLatvijas ģeogrāfiskais centrs

 

Kas ir smaguma centrs?

Teritorijas smaguma centrs vislabāk raksturo teritorijas centru, jo ņem vērā teritorijas konfigurāciju. Jo teritorija ir kompaktāka, jo smaguma centrs ir tuvāk ģeogrāfiskajam centram. Smaguma centru var aprēķināt ar speciālām datorprogrammām, bet viena no vienkāršākajām metodēm ir izgriezt doto teritoriju no bieza papīra un atbalstīt šo figūras atveidu uz smailas virsmas (adata, zīmuļa gals), lai tas būtu līdzsvarā.

Latvijas smaguma centra koordinātas:
Ģeogrāfiskais platums – 56° 52’ 51,2”
Ģeogrāfiskais garums – 24° 59’ 01,9”

Latvijas ģeogrāfiskais centrs atrodas tikai ~23 km attālumā uz rietumiem no Latvijas smaguma centra. Latvijas smaguma centrs atrodas pie viensētas „Varži” un krustcelēs pie Viršņukalna ciema, Suntažu pagastā, Ogres novadā.

 

Latvijas smaguma centrsLatvijas smaguma centrs

 

Kur atrodas Baltijas ģeogrāfiskais centrs?

Baltijas ģeogrāfiskā centra koordinātas:
Ģeogrāfiskais platums – 56° 51’ 33,6”
Ģeogrāfiskais garums – 24° 35’ 52,6”

Baltijas ģeogrāfiskais centrs atrodas Ikšķiles novadā ~2,3 km uz rietumiem no Tīnūžu ciemata.

Centrs atrodas pļavā, kas pašreiz tiek apbūvēta ar privātmājām. Tuvākās mājas ir „Lejas Paegļi”, kas atrodas ~120 m uz ziemeļaustrumiem no Baltijas ģeogrāfiskā centra. Interesanti ir tas, ka Baltijas ģeogrāfiskais centrs atrodas tikai ~2, 4 km attālumā uz dienvidu pusi no Latvijas ģeogrāfiskā centra.

 

Baltijas ģeogrāfiskais centrs

 

Kas ir  Sienakaudzes centrs un kur tas atrodas?

 Iedomāsimies, ka visa Latvija ir līdzena pļava, vienmērīgi noaugusi ar zāli. Zāle tiek nopļauta, un iegūtais siens jāsaliek vienā lielā kaudzē. Kur jāatrodas kaudzei, lai siena pārvietošana prasītu vismazāk darba? Tiek pieņemts, ka sienu ved ar gaisa transportu pa taisnāko ceļu.

Tādā veidā definētajam sienakaudzes centram ir arī tīri matemātiska interpretācija. Pieņemsim, ka visapkārt Latvijai pa robežu uzslieta vertikāla siena, bet kādā iekšējā punktā uz zemes ar virsotni uz leju stāv konuss ar 45 grādu leņķī vērstu sānu virsmu. Tad tilpums, ko ierobežo siena, zemes virsma un konuss, ir proporcionāls siena vešanai patērētajam darbam, bet šī tilpuma dalījums ar Latvijas platību ir vidējais siena vešanas attālums. Sienakaudzes centrs tad ir punkts, kurā jānovieto konusa virsotne, lai minēto tilpumu un līdz ar to vidējo vešanas attālumu minimizētu.

Latvijas sienakaudzes centrs koordinātas:

Ģeogrāfiskais platums – 56° 53’ 1”

Ģeogrāfiskais garums – 25° 8’ 40”

Latvijas sienakaudzes centrs atrodas Ogres novadā Pečora ezera krastā 2,5 km uz DRR no Ķeipenes. Vidējais siena vešanas attālums tur ir apmēram 119 km (Rīgā būtu 129 km). Var droši apgalvot, ka Ķeipene ir Latvijai (vidēji) vistuvākā apdzīvotā vieta!

Izmantotie avoti:

Neo Geo. Ģeogrāfiskie centri. Ievads; Kur ir Latvijas centrs?; Kur ir Baltijas centrs?, http://neogeo.lv/

Sedols J. Latvijas centri , http://jonins.mii.lu.lv/raksti/Lcentri.htm

Ceturtdiena, 25. februāris
Alma, Annemarija

1188 karte
visitogre.lv logo

Turpmāk tūrisma jaunumus un informāciju par Ogri lasiet www.visitogre.lv.